29 Eylül 2010 Çarşamba

Demà vaga!*

*Yarın grev (var)!

İspanya'da yarın (29.09.2010) kısa sürece önce resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni çalışma yasasını protesto için ülkenin önemli sendikalarının düzenlediği bir genel grev yapılacak Barselona'da toplu taşımanın tamamen durmasa da gereğinden fazla 'toplu'laşması bekleniyor: Metro ve şehir otobüsü hatları %25 kapasiteyle çalışacaklar -o da iş giriş-çıkış yoğunluğunun olduğu saatlerde. Banliyö ve orta mesafe şehirler arası tren seferleri hiç yapılmayacak. Prat Havaalanı %30 kapasiteyle çalışacak ve yurtiçi uçuşların sadece %10'u gerçekleştirilecek vs. Ayrıca şehrin en büyük protesto yürüyüşü akşam 6'da Diagonal ve Passeig de Gràcia caddelerinin kesiştiği obeliskten başlayacak.

İşçi sendikalarının yeni yasayı protesto etmelerinin sebebi iş imkanı yaratma bahanesiyle hazırlanan yasanın uzmanlara göre aslında tam tersi etki yapacak olması, iş verenin 'işini' kolaylaştırıyor olması, işçi haklarına ters düşen değişiklikler içeriyor olması.

Şu anda kimse yarın Barselona'yı ve İspanya genelini nasıl bir gün beklediğini kestiremiyor. PP (Partido Popular, sağ) grevi İspanya ekonomisi için bir felaket olarak değerlendirirken Başbakan Zapatero 'Grev bitsin hele, bir konuşalım' tadında bir müzakere çağrısında bulundu sendikalara. Grevin benim şimdilik öngörebildiğim kadarıyla bana en önemli etkisi ise yarın katalanca dersimin olmayacak olması, hocam da grevde olacak.

Grev bitsin hele, sizleri haberdar edeceğim gelişmelerden.

2 yorum:

  1. Yarın benim için mecburi tatil olacak ama böyle tatile can kurban. En son herhalde 1,5 sene evvel falan bi otobüs şöförleri grevi olmuştu. O zaman bile yarı felçti barcelona. Yarın uzun mesafeli bir yerlere gideceklere başarılar dilemekten başka bir şey gelmez elden. Bu aralar taksiler de çalışmıyor yarın. Acaba aerobus da grevde olur mu ben onu merak ediorum...

    YanıtlaSil
  2. Ben de çöpçüler çalışacak mı onu merak ediyorum. Aksi halde ertesi gün buraların hali duman...

    YanıtlaSil