4 Temmuz 2010 Pazar

İşte Estatut, Tut Montilla Tut

http://www.milliyet.com.tr/ozerk-katalunya-ya-anayasal-kelepce/dunya/haberdetayarsiv/04.07.2010/1257101/default.htm adresli haberde önemli ana hatlarıyla okuyabileceğiniz üzere, Madrid'teki Anayasa Mahkemesi Katalan Özerk Anayasası'nın 14 maddesini budadı kısa süre önce.

Katalanların referandumla kabul ettiği Özerklik Anayasası; tam 4 yıl önce, PP (Partido Popular - Merkeziyetçi)'nin şikayeti üzerine Anayasa Mahkemesi'nce incelenmeye başlandı. Mahkeme, muhafazakar ve liberal üyelerin bir türlü birbirlerine üstün gelememesiyle geçen yıllar sonunda nihayet bu Haziran ayının son günlerinde kararını açıkladı. Katalanca'nın resmî kurumlarda 'tercih edilen dil olması', Katalanların 'ulus' olması gibi önemli ifadelerin Anayasa'ya (İspanyol Anayasası'na tabii) aykırı olduğuna karar veren Mahkeme, PP'nin şikayet ettiği maddelerin ezici çoğunluğunun ise Anayasa'ya aykırı olmadığını açıkladı. Yani aslında Estatut'un kafası kesilmiş, kalbi sökülmüş oldu -Katalan milliyetçisi lider Artur Mas'ın 'yaşamsal organlarımıza kast ettiler' ifadesine gönderme gibi oldu. Bilmem ki kendisi gönderme yapmaktan hoşlanacağım bir şahıs mıdır...-. Ama vücudun geri kalanı nereye gittiğini bilmez bir halde yoluna devam ediyor şimdilik.

Karar henüz bitmiş değil aslında. 'Açıklamalı' ya da 'genişletilmiş' bir versiyonu bekleniyor. Mas ve Montilla (olayların yaz sıcağından beter ateşi altında Başkanlığı kavur kavur kavrulmakta olan Montilla) bu genişletilmiş kararın açıklanmasının ardından toplanma kararı aldı... ki bu iki liderin biraraya geldiği pek görülmemiştir. En azından kendi arzularıyla, hiçbir protokol onları zorlamaksızın. Bu arada Mas'ın lideri olduğu Convergència i Unió partisinin ana sayfasında anti-Anayasa Mahkemesi Kararı kampanyası yer alırken, ne Generalitat'ın ne de Montilla'nın kendi ana sayfasında konuyla ilgili çarpıcı bir başlık bulunmaması ilginç. Montilla'nın ana sayfasında en azından Başkan'ın Mahkeme'yi sorumsuzlukla itham eden konuşması mevcut.

Bir diğer önemli sonuç ise şu: 10 Temmuz'da 'Katalanların oy haklarına saygı gösterilmesi' ve 'Madrid'in Katalunya'ya karşı politik sorumsuzluğuna dur demesi' amaçlı oldukça büyük bir yürüyüş düzenleniyor. Sendikalar ve sivil toplum, politikacılar (PP Katalunya hariç tabii) bütün Katalanları yürüyüşe katılmaya çağırıyor. Bu yürüyüş için www.tenimeldretdedecidir.org (karar verme hakkı bizimdir) sayfası üzerinden halkı harekete geçirmek hedefleniyor. Yürüyüşün ana sloganı da 'Nosaltres decidim, som una nació', yani 'Karar bizim, biz bir ulusuz'.

Her ne kadar İspanya Milli Takımı'nın Dünya Kupası macerası bu konuya kafa tutsa da; Barselona'da basının ana gündemi hala Estatut. Özellikle de Katalan Ulusal Televizyonu TV3'in. Els Matins ('Sabahlar' - Hafta içi her sabah yayınlanan, 'Sabah Şekerleri'ne alışık bizlere pek uzak, gündem programı. Politika, Yol, Hava, Eğitim, vb her konuya değinen uzun bir program.) ve Polònia Estatut konusuna değinmezse olmayacak iki program. Els Matins'in yoğun içeriğini burada ele alamasak da Polònia'ya bir göz atabiliriz.

Gazeteci-tarihçi Toni Soler'in yönettiği Polònia'da Estatut Bob l'Estatut (Evet, Sponge Bob'un Bob'u. Zaten kendisi de ona benziyor.) isimli kollu, bacaklı, konuşkan, koca bebek tipli, sarı bir maskot olarak canlandırılıyor. Mahkeme'nin kararının ardından yüzü gözü yara bere içinde son nefesini verip vermeme konusunda kararsız hastanede yatıyor Bob. Sizleri Bob l'Estatut'un Katalanlara miras bıraktığı şarkıyla baş başa bırakıyorum: 'Oylarımız hiçe sayıldığında, ekonomik şiddete maruz kaldığımza vs hatırla: Afganistan bizden kötü durumda'

Yasak yasaklayanların kullanabileceği YouTube adresi şudur: http://www.youtube.com/user/tv3#p/a/u/0/fN6TyIl7Oak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder