7 Haziran 2010 Pazartesi

Havuç Saati

Türk basınının -haklı olarak- başka dış haberlerle ilgilenirken gündemine dahil etmediği başlıklardan biri de Kolombiya'daki başkanlık seçimleri.

Hızlı bir özet vermek gerekirse, seçimlerin ilk turu 30 Mayıs'ta yapıldı ve oyların yüzde 46'sını alan Juan Manuel Santos ile yüzde 21'ini alan Antanas Mockus 20 Haziran'da yapılacak ikinci tura kaldılar. Santos, halen iktidarda olan ve hakkında pek de hayırlı konuşulmayan başkan Uribe'nin takipçisi olarak görülüyor. Santos, oylardan da anlaşılabileceği gibi, oldukça popüler bir aday. Komşu Venezüella'nın başkanı Chávez'le pek anlaşamayan Santos halkın çoğunluğunca bir kurtarıcı olarak görülüyor. Diğer yandan, Santos'un seçilmesi, mevcut icraatları arasında yolsuzlukları ve işsiz insanları iş vaadiyle kaçırıp, öldürüp 'işte bakın kaç tane terörist öldürdük' diye millete ihaneti öne çıkan Uribe iktidarının devamı anlamına geliyor. Kolombiya basınına Santos ailesinin hükmetmesi ülke içinde Santos'un oylarını arttırıyor.

Yurtdışında okuyan, çalışan, yaşayan kolombiyalılar ise çoğunlukla Mockus'u destekliyor. Zira Kolombiya'nın bütün dış temsilciliklerinde ilk turu kazanan aday Mockus oldu. Mockus Yeşil Parti'nin adayı. Litvanya asıllı, heykeltraş bir annenin 2 yaşında okuma-yazma öğrenmiş oğlu, fransız ekolünden, filozof ve matematikçi, Ulusal Üniversite'nin cesur eski rektörü, Bogotá'nın radikal belediye başkanı ve seçimlerin en renkli adayı. 


Mockus'un siyasi hayatı rektörlükten istifa etmek zorunda kalmasıyla başlıyor. İstifanın sebebi ise kendisini ıslıklar ve yuhalamalarla protesto eden ve konuşturmayan yüzlerce öğrenci önünde pantalonunu indirip gürültülü kalabalığı 'barış beyazı' (kendi ifadesidir) poposuyla susturması. 


Mockus'un 3 yıllık belediye başkanlığı sırasında yaptığı tasarruflar sayesinde ardından gelen belediye başkanları yeni icraatlar yapmaya devam ediyorlar. Ancak Mockus'un idaresi sırasında dikkati daha çok şehirdeki yolsuzluğa, gürültüye, trafiğe ve şiddete karşı aktif mücadelesi ve Bogotá halkında bir kentlilik bilinci yaratabilmesi dikkat çekmiş. 


Kolombiya'da hiçbir şey yapmayan, sürekli çalışan, sokağa çıkmayan, sosyalleşmeyen vs bir insan için 'o havuçtur' deniyor. Bizim 'inek', 'bayık', 'ot' dediğimiz gibi... Mockus belediye başkanlığı sırasında 'havuç saati' projesiyle (ya da kanunuyla), yani önceden sabaha kadar açık kalan bütün gece kulübü, disko, bar ve benzerini sabaha karşı 1'de kapatarak şehirdeki cinayetleri ve ölümlü trafik kazalarını bir anda azaltmış.


Efendim, Mockus ilginç bir figür. Şimdilik 20 Haziran'ın favorisi gibi görünmese de Kolombiyalı arkadaşlarımda en azından oy verme ve ümit etme arzusu uyandırmış bir politikacı. Bizim her türlü ümidi emen politikacılarımızın emir vermiyorlarsa da izin verdikleri saçma sapan sansürleri aştığınızda aşağıdaki linklerde sırayla Wikipedia'daki ingilizce Mockus başlığını, Kolombiya'nın -Santos'çu da olsa- en önemli gazetesi olan El Tiempo'nun 2010 Seçimleri sayfasını ve, son olarak, Mockus ve Bogotá hakkındaki Danimarka yapımı -ingilizce- bir belgeselin YouTube linkini bulacaksınız. Belgeselde göreceksiniz, Mockus süper kahraman gibi giyinip sokaklarda çöp toplayarak tanıtıyor belediye başkanı olarak başlattığı ilk projeyi. Poposunu gösteren bir rektör, süper kahraman kostümlü bir belediye başkanı ya da yanında devasa bir havuçla gezen bir başkan (ya da başbakan) ister miydim bilemiyorum. -Ve biraz önce Sarper Bey'le konuştuktan sonra kabul etmeliyim ki Mockus'un bazi uygulamalari fazla sert- Ama yine de Mockus'un varlığından haberdar olduğuma sevindim. Belki sizin de hoşunuza gider dedim.
Chau pues!1 yorum:

  1. Kolombiya'daki secimlerle ilgili bu bilgilendirme icin tesekkurler! Cok hos bir yazi olmus. Gercekten de buralardaki gundemlerden kafamizi kaldirip etrafa bakamaz olduk. Mockus cok ilgi cekici birisine benziyor, ilk firsatta linklere goz atmak istiyorum.
    Bu arada metindeki yetkin haberci dili adami alip goturuyor, bi cirpida keyifle okudum yaziyi. Bir ara sanki "bir ajansin latin amerika muhabirinin gectigi bir haberi okuyormus" hissine kapildim. Heyecanli bir kariyer olabilir? Ne dersin ? :)))

    YanıtlaSil