6 Haziran 2010 Pazar

Barselona'ya yaz metrodan gelir

Karlı bir mart, ne olduğu belirsiz bir nisan ve geç kalmış yağmurlarla geçen bir mayıs ardından Barselona'ya haziranla birlikte yaz emin adımlarla geldi.

Tipik bir Barselona yazının en önemli ölçeği 4 numaralı sarı metro hattındaki güneş kremi kokusunun yoğunluğudur.  Özellikle Girona-Bogatell durakları arasında kalan parça boyunca ve özellikle akşam plaj dönüşü saatlerinde. Zira şehrin bu kısmındaki plaj halkı arasında kızarmaya hevesli, sarışın, beyaz tenli 'giri'ler* çoğunluktadır. Ancak kızarıklıklar acı vermeye başladığında, yani akşam saatlerinde akla gelir güneş kremi.

Barselona'ya yaz geldiği şehrin en önemli iki metro hattındaki, yani 1 numaralı kırmızı ve 3 numaralı yeşil hatlardaki istasyonların ter kokusundan ve trenlerdeki klima soğuğundan bellidir. Bu iki hattın kesiştiği Katalunya Meydanı durağından yazın metroya binmek yerine meydandan kalkan herhangi bir otobüse binmek daha akıllıcadır sanki.

Meydandaki turistik otobüs kuyruğu, Rambla'nın geçilmezliği, Barseloneta'nın çekilmezliği Barselona'ya yazın turistlerle geldiğinin belgesidir. Terasta clara,Virreina'da lata, chiringuitoda nachos yazın ritmini belirler.**

Barselona'da yazın her belediye otobüsüne karşılık 4-5 tane havaalanı otobüsü geçer durakta karşınızdan. Hani 'acaba ben de birine atlayıp buralardan biraz kaçsam mı' diye geçmedi değil aklımdan.

Veee daha yaz yazısı bitmeden Barselona'ya yağmur geri döner. Barselona'ya yaz bir dengesiz gelir yani...


* Giri (Guiri): İspanyolların sarı saçlı, açık tenli, genellikle erkekleri kısa pantalon ve çorap üstüne sandalet giyen, kızları 7/24 plaj modunda gezen turistlere taktıkları pek de sempatik olmayan lakap.

** Teras: Kafelerin masaları kaldırıma yayılmış kısmı.
** Clara: Yarısı Fantalı ya da limon sulu bira.
** Virreina: Gracia mahallesindeki önemli meydanlardan bir tanesi.
** Lata: Kutu biranın ispanyolcası. 'Paki'lerin, yani pakistanlı seyyar satıcıların sokakta ısrarla tanesi 1 euroya sattıklarından.
** Chiringuito: Sahildeki, plajdaki salaş kafe-barlara verilen isim.

1 yorum:

  1. ben de ne zamandır bekliyordum deniz bir şeyler yazsa da okusam diye. Yine çok yerinde gözlemler. Ağustos'un da yazdan ayrı bir analizini yapmak yerine olur bence. Geçen sene şok olmuştum. Araba parkometreleri bile tatile girmişti :) Bu arada klimalar otobüslerde de üşütebiliyor. Sanırım en iyisi kremlenip yürümek olacak yazın :) Bi ara gel de virreina da iki clara atalım :)

    YanıtlaSil